Članovi istraživačke grupe sudjelovali su na prvom predavanju vezanom uz strojno učenje i umjetnu inteligenciju u sklopu osnivanja Meetup grupe ML/AI koju su organizirali Damir Brčić iz Splitsko-dalmatinske županije i Burak Canboy, WinRAR CEO.
U sklopu suradnje na projektu EDIT ICT Županija, pripremili smo uvodno predavanje o umjetnoj inteligenciji i strojnom učenju.
Kako je na raspolaganju stajalo prilično ograničeno vrijeme, nije bilo moguće detaljno obraditi razmatrane pojmove. Cilj predavanja je tako bio upoznati slušatelje sa mogućnostima primjene tehnika umjetne inteligencije u različitim područjima, naglasio je Saša Mladenović koji je započeo s uvodnim dijelom predavanja.
Na primjeru arhitekture neuronskih mreža ilustriran je problem odabira načina rješavanja konkretnog problema. Iako je teško odabrati konkretnu arhitekturu neuronske mreže koja će odgovarati karakteristikama problema ipak je bilo potrebno naglasiti neke zajedničke značajke svih prikazanih arhitektura. Tako su se različite vrste učenja grupirale u tri osnovne skupine, pa su nadzirano, nenadzirano i poduprto učenje ilustrirani jednostavnim primjerima.
Nakon kratkog osvrta, bilo je potrebno slušateljima pokazati na koji se način mogu uključiti u izradu rješenja temeljenih na principima umjetne inteligencije. Kako nema programskog jezika ili biblioteke koja je standard za sve koji se žele baviti umjetnom inteligencijom, kroz predavanje su se pokazale različite biblioteke pisane u JavaScriptu koje se mogu koristiti u programiranju.
Zaključak izlaganja može se kratko svesti na jednu rečenicu: “There is no silver bullet!”. Svatko tko želi koristiti principe umjetne inteligencije i strojnog učenja u rješavanju problema morat će se koristiti različitim bibliotekama i alatima. Navedeno upućuje na problem interoperabilnosti koji će se dodatno naglasiti potrebom za realizacijom rješenja u industriji. Kako se vrijeme raspoloživo za razvoj aplikacija skraćuje, zbog sve zahtjevnijeg tržišta, tako se uporaba gotovih rješenja pri izradi vlastitog pojavljuje kao nužnost. Mogući odgovor na ovaj izazov je primjena novih standarda koji osiguravaju interoperabilnost, poput ONNX (open neural network exchange format).
Nakon ovog dijela izlaganja, Goran Zaharija predstavio je jedan od alata koji može poslužiti za brzu provjeru prikladnosti ML/AI za rješavanje određenog problema. Predstavljen je alat Orange Canvas koji se između ostalog koristi i u realizaciji nastave kolegija Uvod u umjetnu inteligenciju pri Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu. Kako se ovaj kolegij predaje u trećoj godini preddiplomskog studija, jasno je da za njegovo korištenje nije potrebno duboko znanje iz umjetne inteligencije.
Nakon predstavljanja alata, prikazan je dio projekata koji su u realizaciji koristili tehnike umjetne inteligencije. Važno je naglasiti kako se radi o studentskim projektima, što je važno za poslodavce koji tako imaju prilike procijeniti stanje populacije mladih programera u području umjetne inteligencije.
U predstavljenim projektima koristile su se različite biblioteke, a od koncepata korišteni su: genetski algoritmi, neuronske mreže, višeagentski sustavi, EEG. Iz navedenog se može zaključiti kako postoji grupa mladih programera koje je moguće usmjeriti prema produbljivanju znanja iz područja umjetne inteligencije.
S tom svrhom u nekom od idućih termina kolega Hrvoje Kalinić organizirat će radionicu koja će za cilj imati uputiti polaznike u područje rudarenja podataka kao još jednog od zanimljivih područja unutar umjetne inteligencije.
Nakon završetka izlaganja, uz neformalno druženje nastavila se žustra rasprava o mogućnostima prilagodbe studija i studijskih programa potrebama sve zahtjevnije ICT scene u Splitu.
Veselimo se idućem terminu sastanka, a do tada se nadamo da ćete zanimljivosti pratiti na našoj stranici: aicompile.com.hr